
Бургас отбеляза най-успешната Европейска Нощ на музеите – близо 20 000 посетители в локации из целия регион
Европейската Нощ на музеите 2026 привлече рекорден интерес в Бургас и областта. Близо 20 000 души посетиха музеите, галериите и културните пространства в Бургас, Поморие, Несебър, Созопол, Карнобат, Приморско, Царево, Средец и Малко Търново.

Събитието, реализирано от Фондация „Бургас 2032“, Регионален исторически музей – Бургас и различни партньори от културния сектор, затвърди ролята на региона като динамична културна територия с европейски хоризонт. Разнообразието от събития и широката мрежа от локации превърна Нощта на музеите в истински регионален културен маршрут.
Изказваме своята искрена благодарност към Регионален исторически музей – Бургас, към всички партньори и към десетките доброволци от ГПНЕ „Гьоте“, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ и Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Тяхната отдаденост, енергия и професионализъм превърнаха събитието в истински празник на културата.
Успехът на изданието е ясен знак за растящата подкрепа към инициативите, свързани с кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 и за силата на културата да обединява общности, институции и творци.


