Всички общини от региона дадоха официална подкрепа за кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата през 2032 г. 13-те общини от Област Бургас и Фондация „Бургас 2032“ подписаха Меморандум за сътрудничество на тържествена церемония в Културен център „Морско  казино“. На събитието присъства и областният управител Владимир Крумов.

Кметовете от областта се обединиха около инициативата Бургас 2032 като обща мисия и стратегическа инвестиция в бъдещето на региона. Подписването на меморандума бе одобрено от всички Общински съвети в Област Бургас. Предвижда се кандидатурата на Бургас да включва съвместни регионални проекти, които да представят традициите, но и креативния потенциал областта. Успешното й реализиране ще доведе до повишаване на международната видимост на региона, развитие на инфраструктурата и туризма.

Подписването на Меморандум за сътрудничество в подкрепа на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата дава своеобразен старт на кампанията Бургас 2032, след като преди броени седмици Министерство на културата обяви началото на конкурса за титлата. Културното ведомство публикува официалната покана към българските градове за подаване на кандидатури за „Европейска столица на културата“. Съгласно календара на Европейския съюз, званието „Европейска столица на културата“ за 2032 година ще бъде присъдено на един град в България и един град в Дания. Крайният срок за подаване на кандидатурите от българските градове е 19 януари 2027 г.